Meld je aan voor de BD nieuwsbrief
  • 'Smartlappen, dat is leuk verdriet'

    OISTERWIJK - ,,Mijn overleden man Frans zong voor onze kinderen vaker een liedje over muizen die eraan gingen.

     

    De kat beet ze de kop af. Heel dramatisch. De kinderen vonden het eng, maar vroegen toch steeds om dat liedje. Leuk verdriet vonden ze het."

    Voor de Oisterwijkse Maike Horsten-van Aalen (65), die koordirectie en Gregoriaans studeerde, is deze ervaring met haar kinderen een bruggetje naar het nu. Ruim een jaar is zij dirigent van het eind 2006 opgerichte smartlappenkoor Jeremiade.

    Nog steeds tot haar eigen verbazing. ,,Niks voor mij, vond ik. Ik kom uit de wereld van Bach. Maar toen Jeremiade aandrong, dacht ik aan een feest van een paar jaar terug met het Moergestelse kerkkoor. Dat leid ik ook. We hebben toen in gestreepte truien shantyliederen gezongen. Dat was toch plezierig! Ik had met Jeremiade een proeftijd van drie maanden afgesproken, maar vanaf de eerste keer vond ik het leuk. Lekker enthousiast sfeertje."

    Koorleden met de mondhoeken in de oren, dat spreekt de dirigente wel aan. "Die mondhoeken, daar moet ik elke repetitie om lachen. Het is als met dat muizenliedje: leuk verdriet."

    Het woordenboek schakelt levensliederen en smartlappen gelijk. Zij niet. ,,Levensliederen tekenen een sfeer en smartlappen zijn tragisch. 'Heb je even voor mij' is een levenslied. 'Twee reebruine ogen' een smartlap."

    Jeremiade heeft vijftig leden en een wachtlijst van twintig. ,,Smartlappenkoren kunnen de aanwas niet aan", stelt bestuurslid Josette van den Berg, die contacten onderhoudt met de nationale bond. ,,Er zijn al 825 van die koren in ons land."

    Aan ledenstops her en der dankt Oisterwijk zijn eigen koor. Mari Pakos, als oprichtster en voorzitter de 'moeder' van Jeremiade: ,,Een vriendin nodigde me uit om in Tilburg naar de Begonia's te gaan luisteren. Ik wilde me meteen aanmelden. Wachtlijst. Bij een koor in Boxtel ook. Toen ben ik in Oisterwijk maar een eigen koor begonnen."

    Haar drijfveer? ,,Ook mensen met een minder geschoolde stem in een koor laten zingen."

    De dirigent denkt er ook zo over: ,,De prestatiedwang is niet zo hoog." Zij illustreert dat met een uitspraak die accordeonist Ad Habraken deed toen het Oisterwijkse smartlappenkoor wat afweek van de bladmuziek: ,,Ik speul wel wat ze zingen."

    © Brabants Dagblad 2012, op dit artikel rust copyright.

    donderdag 07 oktober 2010 | 18:03 uur
    Laatst bijgewerkt op: donderdag 07 oktober 2010 | 18:03 uur


Meer



Reageer

Vul hier uw naam in. Vul hier uw e-mail adres in. Deze zal niet openbaar getoond worden.
Beschikbare tekens: 2000






Meer

Meer